RSS

sprawozdanie z filmu zemsta

indywidualnie portal


Temat: » Książki warte polecenia. «
A ja lubię "Zemstę". I jestem głęboko rozczarowana "Stowarzyszeniem umarłych poetów". Film jest cudowny. Książka jest niczym sprawozdanie z filmu. Autorka nie postarała się wpleść jakieś opisy przeżyć bohaterów, nic. Po prostu opisała film i tyle.
Źródło: powieszona.fora.pl/a/a,22.htmlTemat: Sprawozdanie z Zemsty
A oto i one :
Film pt.”Zemsta” reżyserowany przez Andrzeja Wajdę jest wierną adaptacją sztuki teatralnej Aleksandra Fredry. Odtwórcami głównych ról jest wielu znanych i lubianych aktorów m.in. Katarzyna Figura, Roman Polański, a także Janusz Gajos oraz Andrzej Seweryn. W filmie zostały przedstawione dwa wątki. Pierwszy z nich ukazywał nieustanną walkę między dwoma gospodarzami: Rejentem i Cześnikiem, drugi zaś opowiadał o miłości Wacława i Klary.

Według mnie w filmie dosyć wolno była przeprowadzona akcja. Niektórzy widzowie byli znużeni podczas trwania filmu i niezbyt byli nim zainteresowani. Dość blado wypadła rola Wacława(Robert Królikowski). Aktor grał zbyt teatralnie;nie był dość autentyczny i odniosłam nieprzeparte wrażenie, iż był zbyt bierny na planie. Fredro w swej książce ukazał karykaturalny obraz Polski szlacheckiej i życia jej mieszkańców, niestety w filmie nie było to zbyt dobrze przedstawione.

Gra niektórych akatorów była bardzo ciekawa i intrygująca. Moim zdaniem na uwagę zasługiwały przede wszystkim odtwórczynie ról kobiecych: Klarę grała Agata Buzek, Podstolinę- Katarzyna Figura. Obie były znakomite w przedstawieniu najbardziej charakterystycznych cech danej postaci. Klara była wesołą trzpiotką; Podstolina bardo dobrze ucharakteryzowana była mniej żywa. Wśród postaci męskich na szczególną uwagę zasługiwał aktor grający Papkina. Jest to rola dość trudna (niełatwo jest widza rozśmieszyć). Roman Polański poradził sobie z tą rolą znakomicie. Niektórzy z widzów śmiali się do łez. Najbardziej zabawna była scena w domu Rejenta, a także jego przygnębienie po usłyszeniu warunków, jakie postawiła mu Klara gdy poprosił o jej rękę. W filmie dużą rolę odgrywała także muzyka. Doskonale dobrana oddawała nastrój emocjonalny postaci filmowych i stanowiła tło rozgrywających się wydarzeń. Jej rola szczególnie zaznaczała się w scenach ”dramatycznych” np.w starciu ludzi Rejenta i Cześnika o mur graniczny, a także w scenach wielkiego wzruszenia, jakim było nieświadome połączenie zakochanych. W książce rozgrywana akcja miała miejsce w zamku w Odrzykoniu, w filmie zaś w zamku w Ogrodzieńcu.

Uważam, że film ze względu na trudności, przed którymi musieli stanąć realizatorzy-jest śmiałym i udanym przedsięwzięciem. Był dla mnie bardzo ciekawy i rozbudził moją literacką wyobraźnię.
Źródło: foroweforum.fora.pl/a/a,20.html


Temat: Jonas, George - " Monachium. Zemsta"


"Monachium. Zemsta" jest prawdziwą opowieścią o prowadzonym przez Mossad izraelski (komando Komitet X) pościgu za ludźmi odpowiedzialnymi za masakrę jedenastu izraelskich sportowców podczas olimpiady w Monachium w 1972 roku. Wiadomość o ich śmierci była szokująca. Będąc pod wrażeniem grozy tych wydarzeń, które wzbudziły falę międzynarodowego współczucia, Golda Meir ówczesna premier Izraela zdecydowała, że najwyższy czas uderzyć w samo serce palestyńskiego terroryzmu. Grupa specjalnie wyselekcjonowanych agentów została przeszkolona, by wytropić i zabić przywódców OWP odpowiedzialnych za tę oraz inne, niedawno popełnione zbrodnie. "Monachium. Zemsta" to emocjonujące sprawozdanie z tej operacji. Książka opowiada o tym, jak agenci z całą bezwzględnością przystąpili do dzieła, tropiąc wyznaczone cele i przeprowadzając precyzyjnie zaplanowane egzekucje. Odsłania jednak również drugą stronę medalu - straszliwy paradoks polegający na tym, że legalna władza w desperackiej walce przeciw terroryzmowi ucieka się do taktyki swoich przeciwników. Avner, główny bohater opowieści był młodym, zaledwie dwudziestosześcioletnim agentem, gdy został mianowany dowódcą specjalnej grupy operacyjnej. Jego najwyższymi kwalifikacjami okazały się stalowe nerwy i wrodzony talent przywódczy. Grupa, która ulokowała się w Europie, musiała zerwać wszystkie kontakty z Izraelem, dysponując jednak nieograniczonymi funduszami na uzbrojenie oraz informacje. Jest to historia, której nie sposób się oprzeć. Wciąga nas dramatyzm każdej precyzyjnie zaplanowanej egzekucji. Obserwujemy nieuniknione potknięcia i meandry losu, które ostatecznie doprowadziły do zakończenia operacji, która zakończyła się skandalem, ponieważ zabito w jej wyniku niewinnego Marokańczyka. To, że Avner całkowicie utracił wiarę w sens misji, a po jej przerwaniu odmówił powrotu do Izraela sprawiło, że był ścigany tak przez terrorystów, jak i przez ich przeciwników. Nie ulega wątpliwości, że za wszelką cenę powinien on zachować anonimowość, lecz jego historia, uwiarygodniona przez wiele źródeł, jest zbyt nadzwyczajna, by pozostała nie opowiedziana. Dzięki tej porywającej książce czytelnik ma szansę poznać bliżej autentyczne wydarzenia, które zainspirowały twórców "Monachium".
Steven Spielberg, na podstawie tej książki nakręcił film "Monachium". Autorem zdjęć jest wybitny polski operator, pracujący w Hollywood, Janusz Kamiński.

wydawnictwo: Studio Emka, Styczeń 2006
ISBN: 83-88607-61-8
liczba stron: 350
wymiary: 140 x 200 mm
okładka: miękka
Zrodlo
Źródło: superbia.linuxpl.com/viewtopic.php?t=962