RSS

Spytkowice wyciągi narciarskie warunki

indywidualnie portal


Temat: Warunki narciarskie 09/10
Na trasach większości podhalańskich stacji narciarskich nadal panują dobre warunki narciarskie. W godzinach południowych śnieg jest mokry i ciężki, ale po zakończeniu pracy wyciągów na stoki ruszają ratraki i rano trasy są wyrównane, a śnieg szybki. Miejscami pojawia się nawet tak lubiany przez narciarzy firn.


Nadal dobre warunki panują na trasach stacji narciarskich w Bukowinie i Białce Tatrzańskiej, Jurgowie i Czarnej Górze. Zapraszają także Małe Ciche, Murzasichle i Gliczarów. W Zakopanem czynne są Harenda, Nosal, Szymoszkowa i górna polana Gubałówki. W rejonie Nowego Targu można m.in. pojeździć na Długiej Polanie i Zadziale. W Szczawnicy czynne są trasy na Palenicy i Szafranówce.

Dobre warunki narciarskie panują na trasach w rejonie Kasprowego Wierchu. Czynne są tam koleje linowa oraz obie krzesełkowe. Pokrywa śnieżna w kotłach Goryczkowym i Gąsienicowym jest zróżnicowana - od 20 do około 160 cm. Do Kuźnic można zjechać nartostradą z Goryczkowej, jednak miejscami śnieg jest wytopiony a na trasie można napotkać kamienie i korzenie. Z powodu braku śniegu zamknięta jest nartostrada z Gąsienicowej.

Wysokie temperatury i topniejący śnieg spowodowały, że część mniejszych wyciągów i niżej położonych stacji narciarskich zmuszona była zakończyć już sezon zimowy. Tak stało się m.in. na Maciejowej, w Chabówce i Spytkowicach

za PAP

Mam nadzieję,że jeszcze przez parę dni się utrzymają;):rolleyes:
Źródło: aktywnelato.pl/forum/showthread.php?t=9007Temat: Warunki na stokach (zima 2006/2007)
Aktualna lista otwartych stokow:
Soszów Wisła

Stożek Wisła

Pilsko Korbielów

Czyrna Solisko Szczyrk

Zieleniec - Pozostałe stoki Zieleniec

Czantoria Ustroń

Kotelnica, Bania, Kaniówka Białka Tatrzańska

Nosal Zakopane

Góra Żar Międzybrodzie Żywieckie

Jaworzyna Krynicka Krynica

Skiarena Szrenica Szklarska Poręba

Kasprowy Wierch Zakopane

U Żura Chabówka

Śnieżnica Kasina

Azoty Słotwiny Krynica

Długa Polana

Cieńków Wisła

Czorsztyn Ski Czorsztyn - Kluszkowce

Stacja narciarska CZARNÓW Kamienna Góra

Duży Rachowiec Zwardoń

Siepraw -Ski Siepraw

Polczakówka Rabka

Telegraf i Na Skoczni

Wierchomla Wierchomla - Piwniczna

Kiczera Puławy Górne

Kompleks Narciarski Śnieżka - Kopa Karpacz

Czarna Góra Stronie Śląskie

Mosorny Groń Zawoja

Morsko Zawiercie

Rymanów Rymanów Zdrój

Beskid Spytkowice

Palenica Szczawnica

Kiczera Wisła

Złoty Groń Istebna

Góra Kamieńsk Kamieńsk

Stacja Narciarska Kamienica, Masyw Śnieżnika Kamienica k/Stronia Śląskiego
Gromadzyń Ustrzyki Dolne

Laworta Ustrzyki Dolne

Nartsport Rąblów

Dolomity Sportowa Dolina Bytom

Gubałówka Zakopane
Ośrodek Narciarsko-Rekreacyjny - HARENDA ZakopaneOśrodek Sportowy "Lesko-SKI"Lesko
Stacja Narciarska Widełki Widełki

Krzyżowa Góra Krzyżowa Góra

Centrum Rekreacji i Sportu "KOLOROWA" Karpacz

Maciejowa-Ski Rabka

Góra Chełm Myślenice

Cisowa Wolbrom

Małe Ciche Małe Ciche

Witów-SKI Zakopane

Bobliwo Roztocze

Batorz Roztocze

NARCIARSKI RAJ "SKAŁA" Chrzanów IV

W Jacni Jacnia

Ryrerski Raj Rytro

Brenna WęgierSKI Brenna

Zadział Nowy Targ(chyba jest otwarte)

Szymoszkowa

Jutro otworza jeszcze:
Babiniec Jakuszyce / Szklarska Poręba

Chyrowa Ski(komunikat:We wtorek rusza wyciąg 400-metrowy. W dalszym ciągu naśnieżamy i
może uruchomimy też duży wyciąg.)

No i to chyba wszystko:)
Pozdrawiam
P.S
Zycze milego szusowania a jak widac jest w co wybierac
P.S2
Najlepsze warunki na kasprowym:)
P.S3
Sorki ze tak duzo miejsca zajmuje ta lista:DAle chyba to leiej niz jezeli byly by tylko 3 osrodki otwarte
:)
Źródło: dev.skiforum.pl/showthread.php?t=1492


Temat: Czy można sobie ułatwiąć bez granic?
Ponieważ niejako ja przywołałem temat ratraka to zadam tylko kilka pytań do szanownych dyskutantów. Zwłaszcza tych, którzy na podstawie tego, że gdzieś kiedyś widzieli jak ratrakowali w ciągu dnia uważają, że mają na ten temat kompletną wiedzę.

- czy ktoś z was zastanawiał się kiedy taka operacja ma sens (tzn. wpływa wyłacznie pozytywnie na stok)?
- czy wiecie co, kiedy można zrobić (odmieść naskrobane, zlikwidować muldy, zlikwidować lód)?
- czy zastanawiał się ktoś nad tym co się dzieje ze stokiem po zadziałaniu np. freza?
- czy ktoś się zastanowił nad ograniczeniami prawnymi które wymuszają np. całkowite zamknięcie trasy (no chyba, że po ograniczeniu zotsanie więcej niż te 30 metrów)?
- czy ktoś się zastanowił nad temperaturami kiedy można coś takiego robić, a kiedy nie, jakie są temperatury w pokrywie śnieżnej, ich rozkład?
- czy ktoś się zastanowił jaka jest realna grubość pokrywy w muldzie i co się dzieje pod sniegiem (jest ZAWSZE ok 0 stopni)?
- czy ktoś wreszcie spróbował przejść po śladzie ratraka przy porządnym przygotowaniu zaraz po pracy, a potem rano?
- czy ktoś się zastanowił nad dynamiką dopływu ludzi na ten konkretny wyciąg (czy docierają praktycznie przez cały dzień, czy też głównie rano - w tym drugim przypadku tzw. przerwa techniczna wypłoszy ludzi na amen)?


Ja nigdzie nie napisałem, że się ogólnie nie da. Tylko, że w większości przypadków ma to sens mikry, a w dużej części może nawet zaszkodzić. Jeżeli jest mróz, stok jest twardy to przejazd ratraka jest bezproblemowy, tyle, że wtedy efekt jest wyłącznie kosmetyczny (PR-aowy :D ) odmiecie tylko to co jest naskrobane, czy ewentualnie śnieg z opadu. Natomiast kiedy nam by najbardziej zależało na równaniu tzn. kiedy są muldy, dziury, czyli wtedy kiedy jest miękko operacja sensu nie ma. Bo skala działania to nie są minuty, a po ratraku zostaje stok w którym się zapadasz, idąc z buta, do pół łydki. Ten stok wytrzyma minuty zaraz pod robocie, a jeżeli dasz mu stężęć przez kilka godzin to nawet w temperaturach około zera robi się twardy. To wszystko wymaga rachunku ekonomicznego, wiedzy itp.

Podobnie:


Mitek to ze wypadkow wiecej i chyba o tym wiesz a nie chcesz mowic to nie tyle brak umiejetnosci co coraz wiecej narciarzy a stoki ciagle te same od lat - gdzie nowe trasy , wyciagi ? Grzmijcie na nieudacznikow ktorzy nie potrafia zrobic krzesel na szczyrku ani go nasniezyc tylko ludziska jezdza po metrowych skrawkach sniegu na 10 cm grubego . Bywasz w Polsce? Bywasz na nartach? W ciągu ostatnich 10 lat w mojej bezpośredniej okolicy powstało około 10 ośrodków. Owszem są to z reguły ośrodki jednowyciągowe, ale trafił się nawet jeden "kompleks" (choć na warunki europejskie "kompleksik") narciarski. Dwa zmieniły charakter (zmiana wyciągu na krzesło). Kilka zmieniło gestorów (z różnych "miejskich" czy państwowych spółek na prywatnych). Praktycznie wszystkie mają systemy do naśnieżania.

Piszesz o Stanach czy o Polsce ;) ?
Tak dla przypomnienia: w Polsce jest jeden ośrodek narciarski położony w w dużej części powyżej 1500 m n.p.m. (Kasprowy). Wszystkie pozostałe leżą poniżej 1500 metrów, a większość poniżej 1000.
Co jest potrzebne do śnieżenia oprócz instalacji? Temperatura i woda. I niestety nie zawsze mamy okresy mrozów (a w ostatnich zimach wręcz ich nie było tzn. dwa lata temu i trzy lata temu przez większość zimy poniżej 1000 - 1100 m temperatury były w okolicach zera). Z wodą też bywają problemy niestety często mamy do czynienia z ośrodkami które nie mają w okolicy solidnej rzeki tylko prawie zanikający w zimie strumień. Pozostaje jeszcze kwestia samej wody - woda do naśnieżania musi przejść badania (Sanepid), a rzeka (strumień) mieć odpowiednią klasę czystości.
Są jeszcze kwestie lokalnych wariacji temperatury np. u mnie w Rabce często jest tak, że na Maciejowej śnieżą, a na Polczakówce się już nie da. Czasem wręcz na jednym stoku na górze się da, a na dole nie. Fenomenem pod tym względem są Kluszkowce gdzie zaczynają śnieżyć najwcześniej i kończą najpóźniej.

Też kwestia wyciągów robi się kwestią ekonomii. Tak jak pisałem w moim rejonie wyciągi powoli osiągają stan nasycenia. O ile jeszcze kilka lat temu to przy średniej nawet zimie był to super biznes to teraz jest średni (vide próba sprzedaży Mosornego Gronia). Poza szczytem sezonu na wyciągach w ciągu dnia jeździ po kilak osób. Jeszcze kilka lat temu wieczorami robiło się może nie pełno ale znacząco gęściej. Ale wtedy dla ludzi np. z Krakowa do dyspozycji była Poclzakówka, Maciejowa i Spytkowice, wytrwalsi potrafili bryknąć do Białki czy Kluszkowiec. Jeździł nawet specjalny bus na Polczakówkę. Teraz doszedł Chełm, Mosorny, Śnieżnica, Laskowa i zrobiło się znacznie mniej ludzi.

Owszem są rejony z dużymi brakami wyciągów, są rejony naturalnie nasycone w zwiększony sposób (a może nawet przesycone) narciarzami takie jak Zakopane czy Białka, może Szczyrk.

Budowa nowych wyciągów jest u nas trudna - poza sprawami własnościowymi, problemami z np. wycinką lasu, jest kwestia geograficzna - nawet w Alpach banki powoli przestają kredytować inwestycje narciarskie na mniejszych wysokościach.

Jeszcze raz napiszę - nie chodzi mi o obronę gestorów, sam z nimi walczę często. Chodzi mi o to byśmy starali się mieć pewien dystans, do siebie i naszych wyobrażeń. Ja też chciałbym być piękny, młody i świetnie jeździć na nartach, a tu rzeczywistość skrzeczy. I możemy walczyć o właściwą informację o warunkach na stoku, o właściwe jego przygotowanie, zabezpieczenie itp. Ale trudno walczyć o sprawy w które wynikają z klimatu i położenia.

Pozdrawiam,

Kuba
Źródło: dev.skiforum.pl/showthread.php?t=23106